Dragi naši,

Kao što znamo, prethodne nedelje su od strane nadležnih institucija usvojene izmene o promeni modela polaganja male mature. Od ove školske godine, učenici 8. razreda polagaće završne testove iz maternjeg jezika, matematike i izbornog predmeta (fizika, hemija, istorija, biologija, geografija). Najnovije izmene nalažu i promenu Trianglovog plana i programa

U daljem tekstu pišemo o najvažnijim izmenama. Na slikama ispod prikazan je kalendar priprema za malu maturu za školsku 2022/23 godinu.

Kao što primećujemo ukupan fond časova nije pretrpeo osetnije izmene, jer smo dodatno pojačali fond časova matematike i srpskog jezika. Cilj ovih korekcija je da se tokom jesenjeg dela priprema, detaljnije i kvalitetnije pozabavimo oblastima koje se potencijalno mogu naći na maloj maturi.

Očekujemo da će ove godine završni testovi zbog pomenutih izmena biti mnogo teži nego prethodni, pa će ovakav plan i program umnogome pomoći učenicima da popune praznine u znanju koje su posledica online nastave i neredovnog učenja. Podsećamo da cilj Trianglovih priprema nije samo spremanje učenika za završne testove, već i za ono što ih očekuje u srednjoj školi. To je dodatni razlog zašto smo celokupan plan i program izmenili na ovaj način.

Tokom jesenjeg dela, učenici će i subotom i nedeljom imati po dva časa matematike i srpskog jezika (ukupno 4 časa od 90 minuta). Termini koji su prethodno dogovoreni ostaju isti. Koncept i ciljevi nastave se ne menjaju.

Međutim, drugo polugodište donosi prve promene u rasporedu, što je prikazano u kalendaru. Subota je rezervisana za matematiku i srpski jezik, dok će se nastava izbornih predmeta odvijati nedeljom.

Po ovakvom rasporedu učenike učekuje sledeći fond časova:

• matematika – 39 nastavnih jedinica
  • srpski jezik – 38 nastavnih jedinica
  • izborni predmet – 16 nastavnih jedinica
  • test – 8 provera znanja

Cena programa priprema za malu maturu ostaje ista, odnosno mesečna rata iznosi 11.000 dinara. O svim ostalim detaljima (organizacija nastave, nastavni kadar, pravila ponašanja) biće reči na roditeljskom sastanku koji će se održati 24. ili 25. septembra.

Molimo sve roditelje koji imaju dodatna pitanja u vezi sa izmenama priprema, da nas kontaktiraju radnim danima od 14h-19h.